Historia

Bargłówka, wieś w województwie śląskim, w gminie Sośnicowice z ok. 600 mieszkańcami. Położona na piaszczystych glebach, otoczona lasami. Sprowadzony do pobliskich Rud w 2 połowie XIII w. przez księcia opolskiego Władysława zakon cystersów miał decydujący wpływ na rozwój gospodarczy okolicy. W myśli przewodniej „Módl się i pracuj” mnisi zajmowali się szkolnictwem, rolnictwem, hodowlą, sadownictwem, ratownictwem, leśnictwem, młynarstwem, hodowlą ryb , gorzelnictwem, browarnictwem, produkcją i handlem winem, ale też górnictwem rud żelaza i miedzi, produkcją kos i drutu, bieleniem płótna itp. Zakon budował mieszkania dla swoich robotników. 

I tak w 1639r. na zrębowisku w pobliżu Rud osadzono górników wydobywających rudę żelaza m.in.. w lesie w kierunku Stanicy. Osiedle to przyjęło nazwę Bargłówka, od nazwiska Bargieł (bargieł- ptak, kowalik). Nazwa wymieniana była w 1743r.- Barglawka a w 1784r.- Barglowka. Niemiecka nazwa osady była podobna- Barglowka, zmieniona przez hitlerowców na Bergwalde. W okresie wojny trzydziesto letniej (1616- 1648) stacjonowały tu oddziały wojska duńskiego, które brały udział w oblężeniu Gliwic. Zabytki: w centrum wsi znajduje się kapliczka z 1920r. z barokowo-ludowymi rzeźbami a przy zakręcie szosy pomnik ku czci mieszkańców poległych w I wojnie światowej, odnowiony w 1991r oraz kościół Św. Trójcy z 1987 roku.

Pochodzenia nazwy wsi Bargłówka

Materiały pochodzą z prywatnych zbiorów Henryka Postawki

Sołectwo Bargłówka

Profil Sołtysa i członków Rady Sołeckiej Bargłówki gmina Sośnicowice.

Bądż na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nadchodzących imprezach, ważnych ogłoszeniach oraz awariach. Dzięki nam nie przegapisz żadnej lokalnej okazji do spotkania się z sąsiadami i wspólnego spędzenia czasu!